„Kibernetinis skydas 2021“: galimiems kibernetiniams incidentams reikia ruoštis jau šiandien

2021-10-21

Spalio 20 d., kaip dalis šiuo metu  Lietuvoje vykstančių didžiausių šiais metais kibernetinio saugumo pratybų „Kibernetinis skydas 2021“, pirmą kartą buvo tikrinami viešojo ir privataus sektoriaus veiksmai mūsų šalyje įvykus pavojingo lygio kibernetiniam incidentui, kuris paveiktų didelę dalį visuomenės ir sutrikdytų kasdienių paslaugų teikimą.

„Žvelgdami į realius pavyzdžius pasaulyje matome, kad plataus masto kibernetinė ataka yra realistinis scenarijus ir jam turime būti pasiruošę. Pratybos yra puiki proga dar kartą pasitikrinti sąveiką tarp skirtingų organizacijų, atsakomybės sritis, procesus ir, reikalui esant, juos tobulinti“, – teigia krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius.

Pagal pratybų scenarijų, vienas iš Lietuvoje veikiančių bankų patiria didelio masto kibernetinę ataką ir dėl jos klientams tampa nepasiekiamos elektroninės bankininkystės paslaugos. Kibernetinio incidento nepavykus per kelias valandas suvaldyti, jo poveikis tampa pavojingas, nes dėl šio gedimo sutrinka ir valstybės elektroninių paslaugų pasiekiamumas didelei daliai visuomenės.

„Vis daugiau paslaugų ir veiklos perkeliant į skaitmeninę erdvę, apie savo veiksmus turi galvoti ir tam ruoštis ne tik organizacijos, bet ir kiekvienas vartotojas. Kaip šios dienos susitikime kalbėjo vienas iš pratybų dalyvių, kiekvienas iš mūsų jau šiandien turėtų savęs paklausti, ką jis darytų, jeigu jo naudojamas prisijungimo ir identifikavimo būdas nustotų veikti. Ir bendra rekomendacija visiems vartotojams būtų turėti alternatyvų arba daugiau negu vieną prisijungimo prie valstybės ar kitų elektroninių paslaugų būdą“, – sako Nacionalinio kibernetinio saugumo centro direktorius Rytis Rainys.

Didžiausiose šiais metais kibernetinio saugumo pratybose „Kibernetinis skydas 2021“ dalyvauja daugiau kaip 60 viešojo ir privataus sektoriaus organizacijų. Šiemet pirmą kartą dalyvauti pratybose pakviestos ir mažesnės finansų institucijos, priklausančios Lietuvos bankų asociacijai. Pagrindinis pratybų tikslas – patikrinti dalyvių praktinius gebėjimus operatyviai reaguoti ir valdyti įvairaus tipo bei mąsto kibernetinius incidentus. 

Pratybas „Kibernetinis skydas 2021“ organizuoja Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos, Kauno technologijos universitetas ir LITNET KTU techninis centras.

Visi pranešimai