Krašto apsaugos ministerija ir žiniasklaidos priemonės bendradarbiaus kibernetinio saugumo srityje

2018-08-28

Rugpjūčio 28 d. susitarimą dėl bendradarbiavimo kibernetinio saugumo srityje pasirašė Krašto apsaugos ministerija, Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) ir didžiausius Lietuvos naujienų portalus – Delfi.lt, 15min.lt, Lrytas.lt, Alfa.lt, Lrt.lt – vienijanti Interneto žiniasklaidos asociacija, naujienų agentūros BNS ir ELTA, taip pat „Verslo žinių“ naujienų portalas.

„Gyvename skaitmeninės visuomenės amžiuje, kuris suteikia mums didelių galimybių ir daro mūsų gyvenimą patogesnį, tačiau su privalumais ateina ir kibernetinių atakų rizikos“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. 

Pasak ministro R. Karoblio, šiandien kibernetinių atakų taikiniu pasirenkama ne tik kritinė infrastruktūra, bet ir žiniasklaida. „Tokios atakos prieš visuomenės informavimo priemones tampa vis labiau koordinuotos, kompleksiškos ir rafinuotos“, – sakė ministras. 

„Pažeidus žiniasklaidos technologinį atsparumą ir pasitelkus dezinformaciją bei kenkėjiškus virusus galima sukelti chaosą visuomenėje ir valstybėje, tad susitarimu įtvirtiname interneto žiniasklaidos priemonių svarbą kibernetinių grėsmių atveju“, – sakė R. Karoblis, pabrėždamas, kad susitarimas rodo ir augančią žiniasklaidos atsakomybę bei savo vaidmens suvokimą kovojant su kibernetinėmis grėsmėmis. 

Pasak Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovės Aistės Žilinskienės, reikšmingas kibernetines atakas Lietuvos žiniasklaidos priemonės patiria jau nuo 2010 metų, nuolat investuojama į specialistų kompetenciją ir techninę infrastruktūrą, o pasirašius susitarimą, kritiniais atvejais pagalbą žiniasklaidai galės suteikti ir valstybės kibernetiniai pajėgumai. 

Už kibernetinį valstybės saugumą atsakinga Krašto apsaugos ministerija ir NKSC planuoja kviesti žiniasklaidos priemonių IT atstovus dalyvauti nacionalinėse pratybose ir mokymuose, taip pat bendradarbiauti keičiantis informacija ir teikti pagalbą kibernetinių incidentų atveju. Susitarimas numato galimybę žiniasklaidos atstovams dalyvauti Kibernetinio saugumo tarybos posėdžiuose. 

Iki šiol bendradarbiavimas su Lietuvos žiniasklaidos priemonėmis kibernetinio saugumo srityje buvo ribotas, nes visuomenės informavimo priemonės nepriklauso ypatingos svarbos informacinei infrastruktūrai, joms nėra taikomi valstybės institucijų nustatyti kibernetinės saugos reikalavimai ir už savo kibernetinės erdvės saugumo užtikrinimą atsakinga pati žiniasklaida.

Krašto apsaugos ministerijos, NKSC ir didžiausių Lietuvos interneto žiniasklaidos priemonių bendradarbiavimo iniciatyvos vystymu ir projekto koordinavimu rūpinosi ministerijoje dirbantys jaunųjų profesionalų programos „Kurk Lietuvai“ dalyviai Eglė Vasiliauskaitė ir Tadas Jakštas. 

Bendradarbiavimo susitarimu Krašto apsaugos ministerija, NKSC ir žiniasklaidos priemonės pasitikėjimo ir lygiateisiškumo principu sieks efektyvinti bendradarbiavimą kibernetinio saugumo srityje, stiprinant visuomenės informavimo priemonių kibernetinį saugumą ir atsparumą kibernetinėms grėsmėms.

Visi pranešimai