Lietuva semiasi kibernetinės gynybos patirties iš Ukrainos

2022-05-31

Krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius, gegužės 30 d. susitikęs su Jungtinių Amerikos Valstijų Gynybos departamento atstove Mieke Eoyang  ir Ukrainos gynybos viceministru Oleh Haiduk, aptarė Ukrainoje vykstančio mažiau matomo, bet nemažiau intensyvaus kibernetinio karo pamokas.

Nuotr. aut. Adomas Norvydas

„Ukrainos skaudi patirtis ir jų išmoktos pamokos yra neįkainojama informacija mums visiems. Žinodami ir suprasdami, kaip Rusija veikia kibernetinėje erdvėje karo metu, galėsime kartu geriau apsisaugoti nuo tokių išpuolių ateityje. Lietuva yra pasirengusi ir toliau remti Ukrainą savo turimomis priemonėmis“, – sakė M. Abukevičius.

Susitikime su JAV Gynybos departamento atstove M. Eoyang, viceministras M. Abukevičius pabrėžė progresą vystant dvišalį bendradarbiavimą kibernetinio saugumo srityje. 

„Pasiekėme reikšmingos pažangos, nes bendradarbiavimą grindžiame praktine veikla, kuri teikia abipusę naudą. Pagrindinė mūsų bendradarbiavimo platforma yra Kaune veikiantis Regioninis kibernetinės gynybos centras, pasiekęs pilną operacinį pajėgumą ir jau teikiantis visiems partneriams šiuo metu ypač aktualią informaciją apie kibernetines grėsmes mūsų regione“,  – sakė  M. Abukevičius. 

Viceministro teigimu, tolimesnis bendradarbiavimas galėtų apimti specialistų kvalifikacijos kėlimą ir bendrus projektus inovacijų srityje.

„Siekiame aktyvesnio JAV įsitraukimo vykdant bendrus kibernetinio saugumo mokymus, kurie leistų sustiprinti mūsų ir partnerių specialistų kvalifikacijas. Taip pat amerikiečiams siūlome aktyviau bendradarbiauti vykdant kibernetinio saugumo inovacijų projektus,“ – sakė M. Abukevičius.

JAV yra skyrusi lėšų Lietuvoje diegiamam naujos kartos didelio efektyvumo kibernetinio saugumo techninių priemonių (jutiklių) projektui ir kibernetinio saugumo mokymų platformos, skirtos kibernetinio poligono dalies skirtos industrinių valdiklių aplinkai, įsigijimui.

Šių metų vasario mėnesį, prasidėjus karui Ukrainoje, Regioninis kibernetinės gynybos centras, kuris yra Nacionalinio kibernetinio saugumo centro filialas, pradėjo vykdyti projektą „Bendra Ukrainos kibernetinės erdvės apsauga“ (angl. Securing Cyber Space of Ukraine Together), kurio tikslas yra dalytis kibernetinių grėsmių informacija apie Ukrainą. Šioje veikloje prie RKGC narių sėkmingai prisijungė ir Lenkija.

Visi pranešimai