NKSC kibernetinių grėsmių ekspertas dalyvavo ES misijoje Somalyje

Europos Sąjungos Kibernetinio greitojo reagavimo komanda (angl. EU PESCO Cyber Rapid Reaction Team, CRRT) kovo mėnesį sėkmingai įvykdė paramos misiją Somalyje. Jos metu komandos nariai, tarp kurių buvo ir Lietuvos Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovas, užtikrino šioje Afrikos šalyje veikiančios ES mokymo misijos atsparumą kibernetinėms grėsmėms: tikrino informacinių sistemų pažeidžiamumus ir teikė rekomendacijas dėl kibernetinio atsparumo stiprinimo.
„Lietuva vadovauja Europos Sąjungos kibernetinio greitojo reagavimo komandai, tad Lietuvos indėlis rodo aiškų įsipareigojimą stiprinti kibernetinį saugumą. Šiais laikais kibernetinė erdvė neapsiriboja valstybių sienomis, todėl tai, kas vyksta Afrikoje, gali turėti įtakos procesams Europoje. Džiaugiuosi, kad Lietuvos ekspertai prisideda prie tarptautinių misijų, įgaudami vertingos patirties ir didindami Lietuvos matomumą pasaulyje“, – teigė krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas.
2025 m. sausį Europos išorės veiksmų tarnyba Briuselyje oficialiai kreipėsi į Lietuvos vadovaujamas kibernetines greitojo reagavimo pajėgas, prašydamas paramos ES mokymo misijoje Somalyje. Ši operacija prisideda prie sąveikos stiprinimo tarp kibernetinio greitojo reagavimo komandos ekspertų, ES institucijų ir projekte dalyvaujančių valstybių narių. Tai svarbu norint greitai ir efektyviai reaguoti į incidentus tiek ES, tiek už jos ribų.
Europos Sąjungos mokymo misija Somalyje (EUTM Somalia) veikia nuo 2010 m. Jos pagrindinė misija yra vykdyti Somalio nacionalinių gynybos pajėgų karinį mokymą, siekiant sustiprinti jų gebėjimą palaikyti saugumą šalyje.
Lietuvos vadovaujama ekspertų komanda jau vyko į panašią operaciją – 2023 m. kovą atliko pažeidžiamumų vertinimą ES mokymo misijoje Mozambike.
Lietuvos vadovaujama Kibernetinio greitojo reagavimo komanda skirta kibernetiniam saugumui ir kibernetinei gynybai stiprinti. Ekspertų grupė iš 12 ES valstybių gali būti aktyvuota tiek kaip prevencinė priemonė, tiek reaguojant į kibernetinius incidentus. Gavusi prašymą, ekspertų komanda gali padėti ES valstybėms narėms, ES institucijoms, ES misijoms ir operacijoms, taip pat šalims partnerėms kibernetinio incidento atveju ar atliekant sistemų pažeidžiamumo vertinimus.
Lietuva kibernetinio greitojo reagavimo komandai vadovauja nuo 2018 m. Tai ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (angl. PESCO) projektas, pripažintas kaip vienas sėkmingiausių iš daugiau nei 60 PESCO iniciatyvų.