Plečiasi ES kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų komandos panaudojimo galimybės

2023-03-30

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (toliau – NKSC) ir Krašto apsaugos ministerijos atstovai kovo 28-29 dienomis dalyvavo kasmetiniame Europos Sąjungos nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) projekto rėmuose sukurtų Lietuvos vadovaujamų kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų (CRRT) susitikime. 

Kroatijos sostinėje Zagrebe vykusio susitikimo metu buvo pristatytas vienas naujausių CRRT pasiekimų – tai kovo pradžioje įvykdytas kibernetinių pažeidžiamumų vertinimas ES karinėje mokymo misijoje Mozambike. Šis projektas, kuriame dalyvavo ir NKSC ekspertai, pirmą kartą leido išmėginti CRRT pajėgumą ES bendro saugumo ir gynybos politikos misijose ir operacijose.

2022 m. CRRT taip pat sėkmingai buvo panaudotos vykdant kibernetinių pažeidžiamumų vertinimą Moldovoje. Vykdant šį projektą, dalis CRRT ekspertų užduotis vykdė būdami Moldovoje, kiti dirbo nuotoliniu būdu.

Šie abu projektai įrodė, kad CRRT pajėgumas gali būti panaudotas ne tik ES viduje, bet ir remiant ES partnerius ir ES vykdomas misijas už Europos ribų.

Viena iš esminių ES kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų komandos veiklų yra nuolat vystyti šį pajėgumą siekiant patobulinti esamus komandos naudojamus procesus ir praktiką. Todėl susitikime Zagrebe dalyvavo ir kibernetinių įrankių rinkinį CRRT komandoms kuriantys įmonių konsorciumo atstovai, buvo diskutuojama ne tik strateginiais, bet ir techniniais klausimais.

Susitikimas pažymėjo jau penktosios projekto rotacijos pradžią – kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų komandai šiais metais vadovauja Kroatija. Prie šio pajėgumo kovo mėnesį prisijungus Belgijai ir Slovėnijai, dalyvių skaičius išaugo nuo 6 iki 8.

Šiuo metu kibernetinio greitojo reagavimo komandą sudaro 8-12 nacionaliniu lygmeniu deleguotų kibernetinio saugumo ekspertų iš Belgijos, Slovėnijos, Kroatijos, Estijos, Lietuvos, Nyderlandų, Lenkijos ir Rumunijos. Ši komanda gali būti naudojama kaip atsakas į kibernetinius incidentus ir krizes bei kaip prevencinė priemonė (pvz. pažeidžiamumo vertinimui, rinkimų stebėjimui ir kt.).

Nuo 2018 metų veikiantis Lietuvos vadovaujamas kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų ir tarpusavio pagalbos kibernetinio saugumo srityje projektas yra vienas iš sėkmingiausiai veikiančių ir didžiausią pažangą padariusių PESCO projektų.

Visi pranešimai