R. Rainys: kibernetinių atakų daugėja ir jos tampa sudėtingesnėmis

2021-10-07

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos direktorius dr. Rytis Rainys, spalio 6 d.  dalyvaudamas Varšuvos saugumo forumo apvalaus stalo diskusijoje, skirtoje Lenkijos ir Baltijos valstybių kibernetiniam saugumui, pabrėžė išaugusį kibernetinių išpuolių skaičių Lietuvoje.„Kibernetinių incidentų skaičius pernai, lyginant su 2019 m., išaugo ketvirtadaliu ir jie tampa vis sudėtingesni. Taip pat vis dažniau susiduriama su hibridinėmis atakomis, kai kibernetiniai įsilaužimai yra išnaudojami melagienų ir dezinformacijos platinimui. Jeigu kalbėtume apie šiuos metus, didelį nerimą kelia sėkmingų įsilaužimų skaičiaus augimas 129 proc., kas, savo ruoštu, atsiliepia augančiais nuostoliais sistemų valdytojams ir vartotojams Lietuvoje“, - teigė dr. R. Rainys.

Jis taip pat atkreipė gynybos sektoriaus atstovų dėmesį į Kinijos gamintojų „Huawei“ ir „Xiaomi“ išmaniųjų 5G įrenginių saugumo spragas, kurias nustatė NKSC atliktas tyrimas ir jo papildymas. Šis saugumo aspektas sukėlė dideles diskusijas ir aptarimą tarp forumo dalyvių dėl Kinijos technologijų galimai keliamų grėsmių gynybos infrastruktūros saugumui.

„Šis Lietuvos NKSC specialistų atliktas technologinis įrenginių tyrimas yra aktualus ir gynybos sektoriui, kuris turėtų atskirai įvertinti jos rezultatus, o įrenginių gamintojai po tokių tyrimų ir toliau turėtų būti verčiami pasiaiškinti dėl jų įrenginiuose naudojamų užslėptų funkcionalumų naudojimo ir perteklinio asmens duomenų rinkimo atvejų“, - diskusijoje teigė dr. R. Rainys.

Varšuvos saugumo forumas yra svarbus kasmetinis gynybos sektoriaus renginys Europoje, skirtas pasidalinti įžvalgomis apie transatlantinį bendradarbiavimą, bendras vertybes ir bendrus saugumo iššūkius. Šiais metais be tradicinių saugumo temų, daug dėmesio buvo skirtą ir kibernetinio, energetinio ir ekonominio saugumo sritims. 

Visi pranešimai