Sėkmingai baigtas pirmasis Lietuvos ir JAV kibernetinės vadavietės bendras projektas

2022-05-03

Gegužės pradžioje baigėsi kelis mėnesius trukusi bendra Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės kibernetinės vadavietės US CYBERCOM vykdyta kibernetinės gynybos operacija „Hunt Forward“. Tai yra pirmas bendras Lietuvos projektas su JAV kibernetine vadaviete, kurio pagrindinis tikslas buvo stiprinti praktinį sąveikumą ir didinti svarbiausių tinklų atsparumą kibernetinėms grėsmėms.

„Karas Ukrainoje parodė, kad kibernetinės atakos yra neatsiejama šiuolaikinio karo dalis. Todėl turime iš anksto ruoštis ir stiprinti gebėjimus, kurie leistų užtikrinti patikimą mūsų svarbiausių tinklų saugumą tiek taikos, tiek karo metu. Tris mėnesius Lietuvoje vykdyta operacija suteikė daug vertingų žinių visiems operacijos dalyviams“, – projekto užbaigimo proga sakė Krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius.

Hunt Forward - Nuotr. aut. A .Pliadis
 
„Operacija „Hunt Forwad“ demonstruoja, jog siekdami užtikrinti kibernetinį saugumą, turime veikti kartu. Vykdydami tokias užduotis mes pastebime didesnio masto kenkėjiškus bandymus atakuoti vyriausybinius tinklus“, – sakė JAV sausumos pajėgų generolas gen. mjr. Joe Hartmanas, Nacionalinių kibernetinių užduočių pajėgų (angl. Cyber National Mission Force), kurios formuoja „priešakinio medžiojimo“ grupes JAV kibernetinės vadavietės US CYBERCOM pratyboms, vadas.
 
„Mūsų partnerių dėka galime dalytis savo įžvalgomis ir taip stiprinti bendrą kibernetinį saugumą tiek valstybiniame, tiek privačiame sektoriuose. Esame ypač dėkingi savo partnerei Lietuvai, kad suteikė mums galimybę drauge naikinti kenksmingą kibernetinę veiklą ir taip stiprinti abiejų šalių kibernetinio saugumo pajėgumus“, – pabrėžė gen. mjr. J. Hartmanas.
 
Kibernetinės gynybos operacijos „Hunt Forward“ metu praktinį sąveikumą stiprino ir svarbiausių krašto apsaugos sistemos bei užsienio reikalų ministerijos tinklų atsparumą didino JAV kariuomenės kibernetinės vadavietės US CYBERCOM, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC)  ir Informacinių technologijų tarnybos prie Krašto apsaugos ministerijos specialistai.
 
Lietuva ir JAV aktyviai bendradarbiauja kibernetinės gynybos srityje. Praėjusių metų vasarą Lietuvoje buvo įsteigtas Regioninis kibernetinės gynybos centras, kuris yra pagrindinė praktinio Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo platforma, prie kurios jau yra prisijungę Ukraina ir Sakartvelas. 2019 m. pavasarį JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos PANG kibernetinio saugumo komanda talkino NKSC užtikrinant tuo metu Lietuvoje vykusių rinkimų kibernetinį saugumą. Dar vienas PANG ekspertų vizitas ir darbiniai susitikimai su NKSC specialistais įvyko praėjusių metų lapkritį. 
 
Operacija „Hunt Forward“ yra pirmoji vykdyta kartu su JAV kibernetinės vadavietės US CYBERCOM komanda. Prieš tai JAV panašias kibernetinės gynybos operacijos vykdė ir kitose Europos valstybėse.

Visi pranešimai