Stiprinamas valstybės tarnautojų atsparumas kibernetinėms grėsmėms

2021-07-07

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (toliau – NKSC) nuo šių metų pradžios pradėjo vykdyti bazinius kibernetinio saugumo mokymus. Per pirmąjį pusmetį juos išklausė jau beveik 1300 įvairiose valstybės institucijose dirbančių asmenų.

„Mokymus pradėjome nuo vienos iš svarbiausių pandemijos metu įstaigos – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojų. Jiems šie mokymai buvo ypač aktualūs, nes praėjusių metų pabaigoje dėl žmogiško neatsargumo į jų sistemas buvo patekęs virusas, trumpam paralyžavęs jų pagrindines informacinių technologijų sistemas. Nuo šio momento, baziniai mokymai tapo NKSC rutininiu darbu“, – teigia NKSC direktorius Rytis Rainys. 

Mokymai vyksta nuotoliniu būdu ir jų metu dalyviai yra supažindinami su kibernetinio saugumo grėsmėmis, kompiuterinių virusų rūšimis, jų kenkėjišku poveikiu ir žala sistemoms. Taip pat yra aptariami pastebėti kibernetinių atakų atvejai Lietuvoje ir pristatomi būdai, kaip reikėtų nuo jų apsisaugoti.

„Susidomėjimas šiuo baziniu kursu yra didžiulis. Per pirmąjį šių metų pusmetį jį išklausė daugiau kaip dvidešimties skirtingų valstybės institucijų darbuotojų. Matydami tokį didelį poreikį, nuo vasaros vidurio pradėsime vykdyti ir ilgesnius, kelių dienų kompleksinius mokymus, kurie bus skirti toliau stiprinti valstybės institucijų ir savivaldos darbuotojų praktines kibernetinio saugumo kompetencijas“, – sako R. Rainys.Kompleksiniai mokymai bus sudaryti iš penkių skirtingų programų. Didžioji dalis programų yra skirtos  su elektroninio turinio informacija dirbantiems asmens ir jų metu jie galės stiprinti bendrąsias žinias apie kibernetinį saugumą, šią sritį reglamentuojančią teisinę bazę, gerąsias praktikas ir jų taikymą.

Dvi programos yra sukurtos specialiai valstybės ir savivaldybių institucijose dirbantiems informacinių technologijų specialistams ir padės jiems sustiprinti specifines informacinių sistemų valdymo ir apsaugos žinias.

Planuojama, kad iki metų pabaigos kompleksinius kibernetinės saugos mokymus išklausys 1400 valstybės ir savivaldybių institucijose ar įstaigose dirbančių asmenų, dar 600 kitais metais.

Projektą „Kompleksiniai kibernetinės saugos mokymai valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų dirbantiesiems“ vykdo Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos.

Projektas vykdomas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 10 prioriteto „Visuomenės poreikius atitinkantis ir pažangus viešasis valdymas“ priemonę „Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų dirbančiųjų strateginių kompetencijų centralizuotas stiprinimas“.Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

Visi pranešimai