Šventiniu laikotarpiu pagausėjo netikrų e. parduotuvių skaičius

2013-12-16

Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT įspėja vartotojus apie šventiniu laikotarpiu pagausėjusį netikrų elektroninių parduotuvių skaičių. CERT-LT pastarosiomis dienomis gavo beveik 300 pranešimų apie tai, kad piktavaliai bando išvilioti vartotojų pinigus, virtualių pinigų sąskaitų ar mokėjimo kortelių duomenis, kurdami netikras elektronines parduotuves.

Netikros elektroninės parduotuvės kuriamos siekiant išvilioti patiklių žmonių pinigus ar duomenis. Dažnai tokia svetainė vizualiai nesukelia įtarimų. Svetainės adreso vardas ar pavadinimas gali būti panašus į realiai egzistuojančių elektroninių parduotuvių adresus ir tokioje parduotuvėje siūloma įsigyti įvairių prekių ženkliai pigiau. Netikrų parduotuvių kūrėjų tikslas – per kuo trumpesnį laiką gauti kuo daugiau pinigų ir asmeninės informacijos iš patiklių pirkėjų, siūlant mažesnes kainas. Tokiose parduotuvėse pirkimo procesas gali atrodyti sklandus, tačiau prekių ar paslaugų vartotojai negauna.

CERT-LT rekomenduoja įvertinti atsiliepimus forumuose apie e. parduotuvę, kurioje ketinate apsipirkti. Esant abejonėms, susisiekite su kontaktiniais asmenimis ar kitais pirkėjais. Netikrose parduotuvėse nurodomi asmenys ar kontaktai būna suklastoti, pats parduotuvės domenas gali būti registruotas visai neseniai, nėra galimybės atsiskaityti grynais pinigais, nenurodytas įmonės kodas, PVM mokėtojo kodas, telefonas ir pan. Dažnas suklastotos elektroninės parduotuvės požymis –protokolo duomenims šifruoti atsiskaitymų metu nenaudojamas SSL (angl. Secure Socket Layer) , kurį galima pažinti iš https:// svetainės adreso pradžioje esančio spynelės simbolio. Paspaudus spynelės piktogramą, galima gauti papildomos informacijos apie tai, ar sertifikatas patikimas.

Įtarus, jog galėjo būti prarasti pinigai perkant netikroje elektroninėje parduotuvėje, rekomenduojame nedelsiant kreiptis į visas su mokėjimu susijusias įstaigas (banko padalinius) ir prašyti stabdyti vykdytus mokėjimus. Jei atsiskaitant netikroje parduotuvėje buvo nurodyti ir mokėjimo kortelės duomenys – prašykite blokuoti mokėjimo kortelę ir pavedimus iš susijusių sąskaitų. Įtarus, kad pinigai buvo neteisėtai pasisavinti, reikia kreiptis į banko atstovus ir į Lietuvos kriminalinės policijos Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo valdybą.

Visi pranešimai